Licensed to Washington & Jefferson College
                                       Hy-Tek's Meet Manager 11/9/2011 08:02 PM
                          Chatham at W&J - 11/9/2011                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Washington & Jefferson College-AM  'B'             NT    1:58.09   11  
     1) Lima, Charlotte L 17            2) Andrews, Jami L 20             
     3) Dagg, Katlin M 20               4) Carroll, Hanna K 21            
                  29.50     1:02.85 (33.35)     1:30.76 (27.91)     1:58.09 (27.33)
  2 1-2 Washington & Jefferson College-AM  'C'             NT    1:58.91    4  
     1) O'Connor, Rosemarie 19          2) Yarbenet, Emily A 21           
     3) Levenson, Zoe Y 19              4) Peticca, Madison A 18          
                  30.43     1:05.65 (35.22)     1:32.78 (27.13)     1:58.91 (26.13)
  3 1-3 Washington & Jefferson College-AM  'A'        1:53.95   x1:59.84  
     1) Vogel, Brittany N 21            2) Westly, Nicole C 21            
     3) Couch, Emily C 21               4) Tecza, Ellie M 21              
                  30.96     1:04.51 (33.55)     1:33.67 (29.16)     1:59.84 (26.17)
  4 1-4 Chatham University  'A'                            NT    2:05.65    2  
     1) Swauger, Claire                 2) Breiner, Selina                
     3) Minnich, Lyndsay                4) Layton, Annelies               
                  33.32     1:08.24 (34.92)     1:37.24 (29.00)     2:05.65 (28.41)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wummer, Margot G      19 W&J-AM                    NT   12:00.93    9  
                  31.02     1:06.36 (35.34)     1:42.48 (36.12)     2:17.76 (35.28)
        2:53.90 (36.14)     3:30.43 (36.53)     4:06.42 (35.99)     4:42.63 (36.21)
        5:18.79 (36.16)     5:55.26 (36.47)     6:32.10 (36.84)     7:08.56 (36.46)
        7:45.17 (36.61)     8:22.22 (37.05)     8:58.37 (36.15)     9:35.04 (36.67)
       10:10.97 (35.93)    10:47.25 (36.28)    11:23.18 (35.93)    12:00.93 (37.75)
  2 1-2 Greene, Allison H     18 W&J-AM              12:11.15   12:01.09    4  
                  31.78     1:07.12 (35.34)     1:42.32 (35.20)     2:17.43 (35.11)
        2:52.82 (35.39)     3:29.05 (36.23)     4:05.34 (36.29)     4:42.20 (36.86)
        5:18.34 (36.14)     5:54.49 (36.15)     6:30.40 (35.91)     7:06.80 (36.40)
        7:42.81 (36.01)     8:19.65 (36.84)     8:55.94 (36.29)     9:33.04 (37.10)
       10:10.13 (37.09)    10:47.20 (37.07)    11:24.03 (36.83)    12:01.09 (37.06)
  3 1-3 Carrigan, Paige          Chatham                   NT   12:58.19    3  
                  36.08     1:15.61 (39.53)     1:56.26 (40.65)     2:37.14 (40.88)
        3:18.21 (41.07)     3:59.45 (41.24)     4:40.35 (40.90)     5:21.65 (41.30)
        6:02.96 (41.31)     6:44.50 (41.54)     7:25.91 (41.41)     8:07.94 (42.03)
        8:50.10 (42.16)     9:31.12 (41.02)    10:13.05 (41.93)    10:54.84 (41.79)
       11:36.17 (41.33)    12:17.45 (41.28)    12:58.19 (40.74)        12:58.19 ( )
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Sweitzer, Jessica E   18 W&J-AM               1:59.27    2:00.11    9  
                  27.41       57.32 (29.91)     1:28.65 (31.33)     2:00.11 (31.46)
  2 1-2 Boldt, Sara E         18 W&J-AM                    NT    2:06.77    4  
                  29.04     1:00.63 (31.59)     1:33.62 (32.99)     2:06.77 (33.15)
  3 1-3 Swauger, Claire          Chatham                   NT    2:18.01    3  
                  29.75     1:04.18 (34.43)     1:40.26 (36.08)     2:18.01 (37.75)
  4 1-4 Cullen, Emily M       18 W&J-AM                    NT    2:18.23    2  
                  31.60     1:06.33 (34.73)     1:42.23 (35.90)     2:18.23 (36.00)
  5 1-5 Lawson, Jade             Chatham                   NT    2:18.26    1  
                  32.23     1:07.37 (35.14)     1:43.79 (36.42)     2:18.26 (34.47)
 
Event 4  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lima, Charlotte L     17 W&J-AM                 25.83      25.76    9  
  2 1-2 Tecza, Ellie M        21 W&J-AM                 25.99      26.31    4  
  3 1-3 Westly, Nicole C      21 W&J-AM                    NT      27.28    3  
  4 1-4 Sawyer, Liz              Chatham                   NT      28.91    2  
  5 1-5 Britos-Swain, Briann     Chatham                   NT      29.10    1  
  6 1-6 Gizzi, Melissa           Chatham                   NT      39.21  
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Andrews, Jami L       20 W&J-AM               2:19.88    2:20.30    9  
                  30.13     1:07.34 (37.21)     1:47.48 (40.14)     2:20.30 (32.82)
  2 1-2 Martinez, Alexandra   18 W&J-AM               2:30.90    2:28.39    4  
                  30.36     1:08.26 (37.90)     1:54.09 (45.83)     2:28.39 (34.30)
  3 1-3 Yarbenet, Emily A     21 W&J-AM                    NT    2:28.75    3  
                  31.42     1:12.29 (40.87)     1:54.14 (41.85)     2:28.75 (34.61)
  4 1-4 Breiner, Selina          Chatham                   NT    2:31.58    2  
                  32.70     1:13.64 (40.94)     1:57.26 (43.62)     2:31.58 (34.32)
  5 1-5 Klaczak, Angela          Chatham                   NT    2:39.76    1  
                  35.53     1:16.22 (40.69)     2:00.34 (44.12)     2:39.76 (39.42)
 
Event 6  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Taormina, Sara         20 W&J-AM                    NT    X170.45  
 -- 1- White, Sarah           20 W&J-AM                    NT    X176.80  
 -- 1- Woodward, Abbey        21 W&J-AM                    NT    X205.95  
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Peticca, Madison A    18 W&J-AM                    NT    1:03.89    9  
                  29.22     1:03.89 (34.67)                                        
  2 1-2 Martinez, Alexandra   18 W&J-AM               1:04.40    1:04.94    4  
                  29.87     1:04.94 (35.07)                                        
  3 1-3 Minnich, Lyndsay         Chatham                   NT    1:05.23    3  
                  30.07     1:05.23 (35.16)                                        
  4 1-4 Smith, Lindsay E      20 W&J-AM               1:11.19    1:11.39    2  
                  33.47     1:11.39 (37.92)                                        
  5 1-5 Lawson, Jade             Chatham                   NT    1:17.03    1  
                  34.77     1:17.03 (42.26)                                        
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Thomas, Claire           Chatham                   NT    1:08.97    9  
                  32.23     1:08.97 (36.74)                                        
  2 1-2 Sawyer, Liz              Chatham                   NT    1:11.57    4  
                  33.36     1:11.57 (38.21)                                        
 -- 1- Vogel, Brittany N      21 W&J-AM                    NT     X55.88  
                  26.57       55.88 (29.31)                                        
 -- 1- Levenson, Zoe Y        19 W&J-AM                    NT     X58.97  
                  28.16       58.97 (30.81)                                        
 -- 1- Couch, Emily C         21 W&J-AM                    NT     X59.83  
                  28.94       59.83 (30.89)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Layton, Annelies         Chatham                   NT    1:08.02    9  
                  33.18     1:08.02 (34.84)                                        
  2 1-2 Lawson, Jade             Chatham                   NT    1:19.85    4  
 -- 1- O'Connor, Rosemarie    19 W&J-AM               1:02.69   X1:03.84  
                  31.06     1:03.84 (32.78)                                        
 -- 1- Carroll, Hanna K       21 W&J-AM               1:09.24   X1:09.15  
                  33.25     1:09.15 (35.90)                                        
 
Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Britos-Swain, Briann     Chatham                   NT    6:18.06    9  
                  33.07     1:09.24 (36.17)     1:46.70 (37.46)     2:25.02 (38.32)
        3:03.82 (38.80)     3:42.96 (39.14)     4:22.25 (39.29)     5:01.55 (39.30)
        5:40.79 (39.24)     6:18.06 (37.27)                                        
  2 1-2 Carrigan, Paige          Chatham                   NT    6:49.66    4  
                  35.91     1:15.80 (39.89)     1:56.97 (41.17)     2:38.73 (41.76)
        3:20.70 (41.97)     4:02.82 (42.12)     4:44.90 (42.08)     5:26.86 (41.96)
        6:08.67 (41.81)     6:49.66 (40.99)                                        
 -- 1- Boldt, Sara E          18 W&J-AM               5:24.41   X5:32.85  
                  30.08     1:03.34 (33.26)     1:36.70 (33.36)     2:10.16 (33.46)
        2:44.00 (33.84)     3:17.89 (33.89)     3:51.91 (34.02)     4:25.93 (34.02)
        4:59.76 (33.83)     5:32.85 (33.09)                                        
 -- 1- Greene, Allison H      18 W&J-AM                    NT   X5:56.22  
                  31.85     1:06.98 (35.13)     1:43.00 (36.02)     2:19.47 (36.47)
        2:56.01 (36.54)     3:32.55 (36.54)     4:08.77 (36.22)     4:45.43 (36.66)
        5:21.57 (36.14)     5:56.22 (34.65)                                        
 -- 1- Cullen, Emily M        18 W&J-AM                    NT   X6:03.42  
                  33.16     1:08.67 (35.51)     1:45.03 (36.36)     2:21.86 (36.83)
        2:58.88 (37.02)     3:36.11 (37.23)     4:13.47 (37.36)     4:50.40 (36.93)
        5:27.37 (36.97)     6:03.42 (36.05)                                        
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Taormina, Sara         20 W&J-AM                    NT    X125.40  
 -- 1- White, Sarah           20 W&J-AM                    NT    X177.80  
 -- 1- Woodward, Abbey        21 W&J-AM                    NT    X217.70  
 
Event 12  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Yarbenet, Emily A     21 W&J-AM               1:14.77    1:14.83    9  
                  35.67     1:14.83 (39.16)                                        
  2 1-2 Wummer, Margot G      19 W&J-AM               1:12.66    1:15.35    4  
                  35.55     1:15.35 (39.80)                                        
  3 1-3 Klaczak, Angela          Chatham                   NT    1:16.04    3  
                  36.57     1:16.04 (39.47)                                        
  4 1-4 Breiner, Selina          Chatham                   NT    1:16.92    2  
                  36.46     1:16.92 (40.46)                                        
  5 1-5 Sawyer, Liz              Chatham                   NT    1:24.73    1  
                  39.06     1:24.73 (45.67)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Washington & Jefferson College-AM  'A'             NT    1:45.84   11  
     1) Sweitzer, Jessica E 18          2) Peticca, Madison A 18          
     3) Dagg, Katlin M 20               4) Westly, Nicole C 21            
                  25.85       52.33 (26.48)     1:18.72 (26.39)     1:45.84 (27.12)
  2 1-2 Washington & Jefferson College-AM  'C'             NT    1:45.93    4  
     1) Tecza, Ellie M 21               2) Levenson, Zoe Y 19             
     3) Vogel, Brittany N 21            4) Couch, Emily C 21              
                  26.66       53.16 (26.50)     1:18.83 (25.67)     1:45.93 (27.10)
  3 1-3 Washington & Jefferson College-AM  'B'             NT   x1:47.08  
     1) Lima, Charlotte L 17            2) Andrews, Jami L 20             
     3) Boldt, Sara E 18                4) Carroll, Hanna K 21            
                  26.25       52.41 (26.16)     1:20.04 (27.63)     1:47.08 (27.04)
  4 1-4 Chatham University  'A'                            NT    1:50.43    2  
     1) Minnich, Lyndsay                2) Swauger, Claire                
     3) Britos-Swain, Brianna           4) Layton, Annelies               
                  26.71       55.28 (28.57)     1:24.40 (29.12)     1:50.43 (26.03)
  5 1-5 Chatham University  'B'                            NT    2:12.89  
     1) Carrigan, Paige                 2) Thomas, Claire                 
     3) Gizzi, Melissa                  4) Klaczak, Angela                
                  33.77     1:04.27 (30.50)     1:43.37 (39.10)     2:12.89 (29.52)