Licensed to Washington & Jefferson College
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/11/2012 08:31 PM
                   Bethany and Franciscan at W&J - 1/11/2012                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Washington & Jefferson College-AM  'B'             NT    1:59.30  
     1) Tecza, Ellie M 21               2) Andrews, Jami L 20             
     3) Carroll, Hanna K 21             4) Lima, Charlotte L 18           
  2 1-2 Washington & Jefferson College-AM  'A'        1:53.72    2:03.81  
     1) Westly, Nicole C 21             2) Yarbenet, Emily A 21           
     3) Vogel, Brittany N 21            4) Boldt, Sara E 18               
                  31.41     1:05.46 (34.05)     1:35.59 (30.13)     2:03.81 (28.22)
  3 1-3 Franciscan University-ZF  'A'                      NT    2:10.62  
     1) Beatovich, Graceanne            2) Deuchar, Maria                 
     3) Niehaus, Mary                   4) Giuliani, Maria                
                  32.42     1:10.30 (37.88)     1:42.51 (32.21)     2:10.62 (28.11)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Washington & Jefferson College-AM  'A'         1:41.79   X1:44.91  
     1) Rish, Andy 22                   2) Laman, Ulysses 18              
     3) Kalakewich, Keyton 21           4) Picozzi, Anthony 18            
                  26.08       56.10 (30.02)     1:21.46 (25.36)     1:44.91 (23.45)
 -- 1- Washington & Jefferson College-AM  'B'              NT   X1:45.13  
     1) Weiland, Joey 21                2) Johnson, Michael G 20          
     3) Weeks, Jonathan 21              4) Nappi, Ross K 18               
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Greene, Allison H     18 W&J-AM              12:01.09   11:48.35  
                  31.77     1:06.99 (35.22)     1:43.06 (36.07)     2:19.27 (36.21)
        2:55.29 (36.02)     3:31.20 (35.91)     4:07.31 (36.11)     4:43.47 (36.16)
        5:19.51 (36.04)     5:55.46 (35.95)     6:31.48 (36.02)     7:07.18 (35.70)
        7:43.01 (35.83)     8:18.96 (35.95)     8:54.56 (35.60)     9:30.14 (35.58)
       10:05.16 (35.02)    10:40.51 (35.35)    11:15.76 (35.25)    11:48.35 (32.59)
  2 1-2 Adams, Lauren M       19 W&J-AM              12:15.84   12:07.69  
                  33.92     1:09.82 (35.90)     1:45.96 (36.14)     2:22.34 (36.38)
        2:58.76 (36.42)     3:35.30 (36.54)     4:12.07 (36.77)     4:48.56 (36.49)
        5:24.94 (36.38)     6:01.19 (36.25)     6:37.80 (36.61)     7:14.34 (36.54)
        7:50.81 (36.47)     8:27.63 (36.82)     9:04.44 (36.81)     9:41.15 (36.71)
       10:18.05 (36.90)    10:54.94 (36.89)    11:31.60 (36.66)    12:07.69 (36.09)
  3 1-3 Reass, Sara           21 Bethany                   NT   12:19.99  
                  33.89     1:10.17 (36.28)     1:46.98 (36.81)     2:23.83 (36.85)
        3:01.08 (37.25)     3:38.11 (37.03)     4:15.26 (37.15)     4:52.32 (37.06)
        5:29.48 (37.16)     6:06.36 (36.88)     6:44.15 (37.79)     7:21.35 (37.20)
        7:59.03 (37.68)     8:36.76 (37.73)     9:14.50 (37.74)     9:51.98 (37.48)
       10:29.66 (37.68)    11:07.03 (37.37)    11:44.32 (37.29)    12:19.99 (35.67)
  4 1-4 Pass, Emily              Franciscan-ZF             NT   13:06.55  
                  34.22     1:12.19 (37.97)     1:51.73 (39.54)     2:30.29 (38.56)
        3:09.65 (39.36)     3:49.73 (40.08)     4:29.91 (40.18)     5:10.12 (40.21)
        5:49.73 (39.61)     6:29.92 (40.19)     7:10.35 (40.43)     7:50.91 (40.56)
        8:31.19 (40.28)     9:11.90 (40.71)     9:51.94 (40.04)    10:32.11 (40.17)
       11:11.62 (39.51)    11:51.16 (39.54)    12:29.70 (38.54)    13:06.55 (36.85)
  5 1-5 Martin, Becky R       18 Bethany                   NT   13:22.02  
                  36.69     1:15.77 (39.08)     1:55.46 (39.69)     2:35.14 (39.68)
        3:14.80 (39.66)     3:55.11 (40.31)     4:35.44 (40.33)     5:15.96 (40.52)
        5:56.47 (40.51)     6:36.60 (40.13)     7:17.43 (40.83)     7:57.53 (40.10)
        8:37.83 (40.30)     9:18.64 (40.81)     9:58.51 (39.87)    10:39.21 (40.70)
       11:19.82 (40.61)    12:00.78 (40.96)    12:41.93 (41.15)    13:22.02 (40.09)
 -- 1- Cullen, Emily M        18 W&J-AM              12:27.98  X12:16.83  
                  33.70     1:10.15 (36.45)     1:46.86 (36.71)     2:23.71 (36.85)
        3:01.10 (37.39)     3:37.75 (36.65)     4:14.83 (37.08)     4:51.99 (37.16)
        5:29.40 (37.41)     6:06.64 (37.24)     6:43.71 (37.07)     7:20.65 (36.94)
        7:57.39 (36.74)     8:34.60 (37.21)     9:11.87 (37.27)     9:48.88 (37.01)
       10:25.84 (36.96)    11:03.35 (37.51)    11:39.74 (36.39)    12:16.83 (37.09)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Meyers, Jake A        19 W&J-AM                    NT   10:36.50  
                  26.69       57.07 (30.38)     1:28.30 (31.23)     1:59.95 (31.65)
        2:32.23 (32.28)     3:04.81 (32.58)     3:37.29 (32.48)     4:09.71 (32.42)
        4:42.04 (32.33)     5:14.73 (32.69)     5:47.53 (32.80)     6:20.16 (32.63)
        6:52.73 (32.57)     7:25.17 (32.44)     7:58.16 (32.99)     8:30.58 (32.42)
        9:03.32 (32.74)     9:35.68 (32.36)    10:07.15 (31.47)    10:36.50 (29.35)
 -- 1- Boldt, Sara E          18 W&J-AM                    NT  X11:09.11  
                  28.88     1:01.40 (32.52)     1:34.45 (33.05)     2:07.70 (33.25)
        2:41.57 (33.87)     3:16.03 (34.46)     3:50.45 (34.42)     4:24.58 (34.13)
        4:58.73 (34.15)     5:32.95 (34.22)     6:06.92 (33.97)     6:40.95 (34.03)
        7:14.64 (33.69)     7:48.78 (34.14)     8:23.17 (34.39)     8:57.45 (34.28)
        9:31.55 (34.10)    10:04.90 (33.35)    10:37.02 (32.12)    11:09.11 (32.09)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Corcoran, Cj J        21 W&J-AM                    NT    2:02.46  
                  27.42       58.06 (30.64)     1:30.16 (32.10)     2:02.46 (32.30)
  2 1-2 Lima, Charlotte L     18 W&J-AM                    NT    2:06.32  
                  28.42       59.69 (31.27)     1:32.57 (32.88)     2:06.32 (33.75)
  3 1-3 Giuliani, Maria          Franciscan-ZF        2:11.47    2:11.73  
                  29.95     1:03.26 (33.31)     1:37.35 (34.09)     2:11.73 (34.38)
  4 1-4 Davis, Melissa E      20 Bethany                   NT    2:14.98  
                  32.55     1:07.23 (34.68)     1:40.58 (33.35)     2:14.98 (34.40)
  5 1-5 Williams, Annie          Franciscan-ZF             NT    2:38.33  
                  33.75     1:13.31 (39.56)     1:56.18 (42.87)     2:38.33 (42.15)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Williams, Austin L    18 Bethany                   NT    2:04.86  
                  27.60       59.20 (31.60)     1:32.38 (33.18)     2:04.86 (32.48)
 -- 1- Weeks, Jonathan        21 W&J-AM               1:53.20   X1:54.27  
                  26.61       55.45 (28.84)     1:25.05 (29.60)     1:54.27 (29.22)
 -- 1- Weiland, Joey          21 W&J-AM                    NT   X1:56.90  
                  27.32       56.80 (29.48)     1:26.83 (30.03)     1:56.90 (30.07)
 -- 1- Mancini, Ben A         18 W&J-AM                    NT   X2:00.86  
                  27.78       58.26 (30.48)     1:29.69 (31.43)     2:00.86 (31.17)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tecza, Ellie M        21 W&J-AM                 25.99      26.44  
  2 1-2 Yarbenet, Emily A     21 W&J-AM                    NT      28.35  
  3 1-3 Niehaus, Mary            Franciscan-ZF             NT      28.72  
  4 1-4 Horomanski, Erin         Franciscan-ZF          29.43      29.69  
  5 1-5 Baker, Marina L       18 Bethany                   NT      35.53  
  6 1-6 Foulke, Kathryn M     18 Bethany                   NT      36.58  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Picozzi, Anthony      18 W&J-AM                 23.61      23.97  
  2 1-2 Laman, Ulysses        18 W&J-AM                 24.02      24.16  
  3 1-3 Nappi, Ross K         18 W&J-AM                 24.27      25.16  
  4 1-4 Lacy, Dalton          20 Bethany                   NT      34.50  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Beatovich, Graceanne     Franciscan-ZF        2:24.21    2:36.24  
                  32.27     1:11.13 (38.86)     1:57.38 (46.25)     2:36.24 (38.86)
  2 1-2 Duell, Brittny        19 Bethany                   NT    2:49.66  
                  36.91     1:19.92 (43.01)     2:10.74 (50.82)     2:49.66 (38.92)
 -- 1- Andrews, Jami L        20 W&J-AM               2:19.88   X2:22.07  
 -- 1- O'Connor, Rosemarie    19 W&J-AM               2:23.45   X2:23.30  
                  30.84     1:04.28 (33.44)     1:48.60 (44.32)     2:23.30 (34.70)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- O'Toole, Pat R         21 W&J-AM               2:12.53   X2:10.73  
 -- 1- Boutwell, Michael L    22 W&J-AM               2:12.30   X2:11.28  
                  28.21     1:02.13 (33.92)     1:42.05 (39.92)     2:11.28 (29.23)
 -- 1- Meyers, Jake A         19 W&J-AM                    NT   X2:15.83  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Simko, Lillian           Franciscan-ZF             NT      66.30  
 -- 1- Taormina, Sara         20 W&J-AM                192.75    X138.45  
 -- 1- Woodward, Abbey        21 W&J-AM                221.55    X173.30  
 -- 1- Haver, Bethany A       21 W&J-AM                251.55    X174.20  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Szott, John            21 W&J-AM                195.70    X151.05  
 -- 1- Weifenbach, Justin     22 W&J-AM                241.95    X169.30  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Peticca, Madison A    19 W&J-AM               1:03.89    1:01.46  
                  28.19     1:01.46 (33.27)                                        
  2 1-2 Andrews, Jami L       20 W&J-AM                    NT    1:07.00  
  3 1-3 Davis, Melissa E      20 Bethany                   NT    1:08.23  
                  31.97     1:08.23 (36.26)                                        
  4 1-4 Niehaus, Mary            Franciscan-ZF        1:11.97    1:14.81  
                  33.85     1:14.81 (40.96)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Johnson, Michael G     20 W&J-AM               1:01.14     X59.97  
                  28.31       59.97 (31.66)                                        
 -- 1- Weiland, Joey          21 W&J-AM                    NT   X1:00.07  
 -- 1- Boutwell, Michael L    22 W&J-AM                    NT   X1:00.13  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Vogel, Brittany N     21 W&J-AM                 55.88      55.96  
                  26.87       55.96 (29.09)                                        
  2 1-2 Levenson, Zoe Y       19 W&J-AM                 58.97      58.64  
                  27.77       58.64 (30.87)                                        
  3 1-3 Baker, Marina L       18 Bethany                   NT    1:01.91  
                  28.58     1:01.91 (33.33)                                        
  4 1-4 Deuchar, Maria           Franciscan-ZF        1:05.62    1:05.98  
                  30.70     1:05.98 (35.28)                                        
  5 1-5 Kelly, Allie             Franciscan-ZF             NT    1:15.16  
                  35.55     1:15.16 (39.61)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kalakewich, Keyton    21 W&J-AM                 50.70      50.41  
                  23.51       50.41 (26.90)                                        
  2 1-2 Magdic, Mike J        19 W&J-AM                 51.25      51.70  
                  24.67       51.70 (27.03)                                        
  3 1-3 Picozzi, Anthony      18 W&J-AM                 54.06      54.92  
                  26.59       54.92 (28.33)                                        
  4 1-4 Williams, Austin L    18 Bethany                   NT      55.09  
                  26.22       55.09 (28.87)                                        
  5 1-5 Lacy, Dalton          20 Bethany                   NT    1:20.77  
                  37.72     1:20.77 (43.05)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Duell, Brittny        19 Bethany                   NT    1:18.59  
                  38.67     1:18.59 (39.92)                                        
  2 1-2 Williams, Annie          Franciscan-ZF        1:17.36    1:20.68  
                  39.60     1:20.68 (41.08)                                        
 -- 1- O'Connor, Rosemarie    19 W&J-AM               1:02.69   X1:03.35  
                  30.66     1:03.35 (32.69)                                        
 -- 1- Westly, Nicole C       21 W&J-AM               1:05.48   X1:07.30  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Nappi, Ross K          18 W&J-AM               1:04.65   X1:08.53  
                  33.73     1:08.53 (34.80)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Corcoran, Cj J        21 W&J-AM                    NT    5:37.67  
                  29.15     1:00.70 (31.55)     1:34.08 (33.38)     2:08.44 (34.36)
        2:43.34 (34.90)     3:18.63 (35.29)     3:53.80 (35.17)     4:29.07 (35.27)
        5:04.17 (35.10)     5:37.67 (33.50)                                        
  2 1-2 Giuliani, Maria          Franciscan-ZF             NT    5:50.77  
                  31.07     1:05.48 (34.41)     1:40.52 (35.04)     2:16.12 (35.60)
        2:51.75 (35.63)     3:27.31 (35.56)     4:03.16 (35.85)     4:39.27 (36.11)
        5:14.97 (35.70)     5:50.77 (35.80)                                        
  3 1-3 Reass, Sara           21 Bethany                   NT    6:01.32  
                  33.76     1:09.89 (36.13)     1:46.89 (37.00)     2:24.08 (37.19)
        3:01.40 (37.32)     3:37.73 (36.33)     4:14.61 (36.88)     4:51.40 (36.79)
        5:27.57 (36.17)     6:01.32 (33.75)                                        
  4 1-4 Pass, Emily              Franciscan-ZF        6:16.06    6:18.06  
                  33.85     1:10.79 (36.94)     1:49.24 (38.45)     2:28.26 (39.02)
        3:07.14 (38.88)     3:46.77 (39.63)     4:25.89 (39.12)     5:05.10 (39.21)
        5:42.81 (37.71)     6:18.06 (35.25)                                        
  5 1-5 Martin, Becky R       18 Bethany                   NT    6:30.03  
                  35.53     1:13.90 (38.37)     1:53.05 (39.15)     2:32.65 (39.60)
        3:12.96 (40.31)     3:52.39 (39.43)     4:31.76 (39.37)     5:11.87 (40.11)
        5:49.99 (38.12)     6:30.03 (40.04)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Weeks, Jonathan        21 W&J-AM                    NT   X5:17.60  
                  28.99     1:00.78 (31.79)     1:32.66 (31.88)     2:05.04 (32.38)
        2:37.64 (32.60)     3:09.84 (32.20)     3:41.80 (31.96)     4:13.89 (32.09)
        4:46.11 (32.22)     5:17.60 (31.49)                                        
 -- 1- O'Toole, Pat R         21 W&J-AM                    NT   X5:41.44  
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tremblay, Daniell        Franciscan-ZF             NT     119.25  
 -- 1- Taormina, Sara         20 W&J-AM                192.75    X177.65  
 -- 1- Woodward, Abbey        21 W&J-AM                221.55    X230.80  
 -- 1- Haver, Bethany A       21 W&J-AM                251.55    X253.80  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Weifenbach, Justin     22 W&J-AM                241.95    X198.25  
 -- 1- Szott, John            21 W&J-AM                195.70    X214.80  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Yarbenet, Emily A     21 W&J-AM               1:13.95    1:14.81  
                  35.10     1:14.81 (39.71)                                        
  2 1-2 Baker, Marina L       18 Bethany                   NT    1:20.00  
                  37.36     1:20.00 (42.64)                                        
  3 1-3 Horomanski, Erin         Franciscan-ZF        1:26.74    1:27.91  
                  40.37     1:27.91 (47.54)                                        
  4 1-4 Kelly, Allie             Franciscan-ZF        1:28.39    1:30.37  
                  43.26     1:30.37 (47.11)                                        
  5 1-5 Foulke, Kathryn M     18 Bethany                   NT    2:00.20  
                  55.67   2:00.20 (1:04.53)                                        
 -- 1- Carroll, Hanna K       21 W&J-AM                    NT   X1:21.87  
                  37.80     1:21.87 (44.07)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Williams, Austin L    18 Bethany                   NT    1:23.13  
                  37.34     1:23.13 (45.79)                                        
 -- 1- Rish, Andy             22 W&J-AM                    NT   X1:07.63  
                  31.17     1:07.63 (36.46)                                        
 -- 1- Magdic, Mike J         19 W&J-AM                    NT   X1:08.00  
                  31.89     1:08.00 (36.11)                                        
 -- 1- Mancini, Ben A         18 W&J-AM                    NT   X1:13.91  
                  34.31     1:13.91 (39.60)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Washington & Jefferson College-AM  'A'        1:45.84    1:47.83  
     1) O'Connor, Rosemarie 19          2) Levenson, Zoe Y 19             
     3) Lima, Charlotte L 18            4) Cullen, Emily M 18             
                  26.72       53.44 (26.72)     1:19.04 (25.60)     1:47.83 (28.79)
  2 1-2 Bethany College  'A'                               NT    1:57.95  
     1) Davis, Melissa E 20             2) Duell, Brittny 19              
     3) Reass, Sara 21                  4) Martin, Becky R 18             
                  27.59       58.83 (31.24)     1:28.77 (29.94)     1:57.95 (29.18)
  3 1-3 Franciscan University-ZF  'A'                      NT    1:58.76  
     1) Deuchar, Maria                  2) Pass, Emily                    
     3) Williams, Annie                 4) Beatovich, Graceanne           
                  29.75     1:00.02 (30.27)     1:30.38 (30.36)     1:58.76 (28.38)
 -- 1- Washington & Jefferson College-AM  'B'              NT   X1:47.80  
     1) Peticca, Madison A 19           2) Tecza, Ellie M 21              
     3) Vogel, Brittany N 21            4) Greene, Allison H 18           
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Washington & Jefferson College-AM  'A'         1:31.81   X1:32.67  
     1) Weiland, Joey 21                2) Johnson, Michael G 20          
     3) Boutwell, Michael L 22          4) Meyers, Jake A 19              
                  22.89       45.61 (22.72)     1:09.68 (24.07)     1:32.67 (22.99)
 -- 1- Washington & Jefferson College-AM  'B'              NT   X1:34.03  
     1) Kalakewich, Keyton 21           2) O'Toole, Pat R 21              
     3) Magdic, Mike J 19               4) Rish, Andy 22